Zobrazeno: 56x
8
HLASUJ Pošli SMS ve tvaru: STAVBA 8 (před číslem je mezera) na tel.číslo 736 301 599 
Cena SMS zprávy je dle tarifu vašeho operátora, zpětná SMS zpráva není účtována.
Z jednoho mobilního telefonu je možné hlasovat pouze 1x.
Hlasování probíhá od 12 hodin 19. května do půlnoci 25. května 2025
Službu technicky zajišťuje společnost Konzulta Brno a.s., e-mail: info@sms-operator.cz

Více o stavbě...

  • Urbanistické řešení

    Městský dům na Masarykově náměstí byl obnovený v letech 2022 až 2024 podle projektu architekta Marka Štěpána. Obnova nevyužívaného domu byla spojená s nalezením vhodného využití založeném na zpřístupnění velmi cenné architektonické památky pro veřejnost. Obnovený obytný dům čp. 636 na Masarykově náměstí se nachází na nároží ulic Brněnské a Úzké v rohu centrálního jihlavského náměstí. Vstup do Budovy je z náměstí (potažmo ulice Brněnské, která do náměstí ústí), do nádvoří z ulice Úzké. Dům, který se nachází na území Městské památkové rezervace Jihlava, je od 3. 5. 1958 nemovitou kulturní památkou zapsanou v ÚSKP pod rejstř. č. 37812/7-4877.

  • Architektonické řešení

    Hlavní kompozice hmotového řešení rekonstruovaného objektu byla pouze upravena vyzdvižením střechy nad pás průběžného okna a ve dvoře dostavbou zimní zahrady přibližně kvádrového tvaru. Fasády byly opraveny a doplněny novými prvky. Do stávajících otvorů byla osazena nová okna v tradiční historizující profilaci s členěním na šestiny. Nad stávající hlavní římsou byl vložen pruh průběžného okna po celém obvodu stavby, nad některé byla umístěna nová střecha s přesahem, přičemž starý krov byl odstraněn. Nová střešní krytina je plechová se stojatou drážkou. Ve střešním plášti byla nepravidelně umístěna otvíravá a fixní střešní okna. Všechny fasády objektu byly opraveny a opatřeny novým vápenným nátěrovým systémem, který zachová charakteristický vzhled klasických vápenných nátěrů. Barevné odstíny byly určeny při realizaci na základě průzkumu barevných vrstev fasády. Nové příčky byly navrženy zděné, lehké a skleněné.

  • Dispoziční řešení

    Stavba slouží jako multifunkční městský dům s převahou prostor pro kulturu – výstavní sály, hudební sál, místnost pro rauty. V přízemí je a zůstala čajovna, v 3. NP byl navržen a realizován apartmán. Vzhledem ke stísněným prostorovým podmínkám nebylo možné u této kulturní památky umístit na pozemek požadovaný počet parkovacích míst stanovený výpočtem. Na pozemek nebylo ani možné vybudovat sjezd. Provedené dispoziční úpravy zpřehledňují provoz a dávají vyniknout zejména velkorysosti renesančních prostorových řešení. Všechna podlaží jsou propojena výtahem. Gotické sklepy zůstaly volné. Nově byl suterén propojen přímo vnitřkem domu s přízemím pomocí nového schodiště. V přízemí byla obnovena prostorová jednota renesančního mázhauzu. V druhém traktu byla zřízena recepce, šatna a vložen výtah. V zadní části domu zůstala čajovna, která je rozšířena o novostavbu zimní zahrady. 2.NP domu je věnováno společenským akcím, proto byly obnoveny prostorové jednoty historických dispozic. Ve 3.NP došlo k podobným úpravám dispozic jako v 2.NP. V centrální hale bylo vloženo nové tříramenné schodiště do podkroví. Podlahy byly v maximální míře sjednoceny do jedné úrovně. V přední části domu je dvoupokojový apartmán, zadní část domu pak tvoří kancelář a badatelna. Nový krov tvoří konstrukce bez plných vazeb, což umožnilo vytvoření velkoprostorového podkroví. Střední část se schodištěm a výtahem je oddělena požárně dělicími konstrukcemi a tvoří částečně chráněnou únikovou cestu. Dva sály na obou koncích domu slouží multifunkčně – jako galerie, mediatéka, badatelna, studovna etc.

  • Konstrukční a materiálové řešení

    Stávající základové konstrukce zůstaly bez úprav. Průzkumy technického stavu neodhalily statické nedostatky založení objektu. Bezbariérový výtah má vlastní nezasklenou ocelovou nosnou konstrukci na výšku všech podlaží s prosklenou kabinou. Nosné zdivo jako celek nevykazovalo žádné zásadní poruchy. Kamenné zdivo ve sklepě bylo opatřeno hrubou cementovou omítkou, která nedovolovala prostup vlhkosti ze zdiva. Jejím odstraněním došlo k odvlhčení kamenného zdiva v celém rozsahu. Nenosné dělicí konstrukce v rekonstruovaném domě jsou z vylehčených keramických cihel (nenosné příčky nebo dozdívky). V rekonstruovaném objektu byly stropní konstrukce v maximální míře zachovány, neboť klenby nejevily závažné statické nedostatky, nebylo do nich s výjimkou průrazu pro výtah zasahováno. Trámové stropy byly v některých místech napadeny hnilobou, proto kde to bylo možné, byly trámy pouze protézovány, jinak musely být napadené trámy vyměněny. Nový strop nádvorní přístavby je tvořen monolitickou železobetonovou deskou. Střecha na zrekonstruovaném domě je dvouplášťová valbová se sklonem cca 18 °do ulice Úzká, 23 ° směrem na náměstí a 26° do zahrady.

Proč by tato stavba měla, dle přihlašovatele, získat nejvyšší odborné ocenění

Neobvyklé řešení obnovy tohoto měšťanského domu představuje neotřelý, do jisté míry polemický, ale zároveň i vzorový příklad přístupu k našemu stavebnímu dědictví.

Premium partner

  • Banner

Generální partner

  • Banner

Hlavní partner

  • Banner

Mediální partner

  • Banner
  • Banner

Vypisovatelé

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru