Komplex opatření v k.ú. Olešenka

Zobrazeno: 55x
7
HLASUJ Pošli SMS ve tvaru: STAVBA 7 (před číslem je mezera) na tel.číslo 736 301 599 
Cena SMS zprávy je dle tarifu vašeho operátora, zpětná SMS zpráva není účtována.
Z jednoho mobilního telefonu je možné hlasovat pouze 1x.
Hlasování probíhá od 12 hodin 19. května do půlnoci 25. května 2025
Službu technicky zajišťuje společnost Konzulta Brno a.s., e-mail: info@sms-operator.cz

Na stavbě se podíleli

PřihlašovatelStátní pozemkový úřad, Praha
MajitelObec Olešenka + Město Přibyslav
Hlavní architektJiří Hermany, AGROPROJEKT PSO s.r.o., Brno
Druhý architektIng. Luděk Halaš, Brno
Hlavní projektantJiří Hermany, Doc. Dr. Ing. Petr Doležal , AGROPROJEKT PSO s.r.o., Brno
Druhý projektantIng. Luděk Halaš, Brno
Hlavní zhotovitelEUROVIA CZ, a. s., Praha
Druhý zhotovitelAQUASYS spol. s r. o., Žďár nad Sázavou

Více o stavbě...

  • Urbanistické řešení

    Vodní nádrž VN1, polní cesta HC3 a IP9 s průlehy PR1, PR2, PR3 a PR4 v katastrálním území Olešenka (cesta pokračuje v katastrálním území Ronov nad Sázavou) byly navrženy v rámci Plánu společných zařízení komplexních pozemkových úprav v katastrálním území Olešenka. Vodní nádrž je situována v místě přirozené údolnice na Olešenském potoce. Návrh cesty vychází ze stávající kompozice prostorového řešení území a jeho limitů, je vedena v trase zaniklé historické cesty, zpřístupňuje zemědělské pozemky a současně propojuje dvě sídla, Olešenku a Ronov nad Sázavou

  • Architektonické řešení

    Hlavním cílem byla realizace multifunkčních opatření zabraňujících nežádoucímu smyvu ornice a zároveň opatření zadržujících vodu v krajině. Čtyři záchytné průlehy mírní účinky eroze tím, že zpomalují odtok vody a podporují její vsakování. Současně chrání před erozními událostmi navazující pozemky a nově zbudovanou vodní nádrž, která zadržuje vodu v krajině. Tyto průlehy jsou zaústěny do cestního příkopu polní cesty a přebytečná voda je pak při silnějších srážkových epizodách neškodně odvedena do vodoteče. Opatření pomáhají adaptaci krajiny na změnu klimatu, zlepšují mikroklima v okolí, podporují biodiverzitu a přispívají k obnovení života flory a fauny vázaných na vodní prostředí. Stavba polní cesty jen navržena tak, aby nenarušovala krajinný ráz daného území

  • Dispoziční řešení

    Stavba vodní nádrže, polní cesty a čtyř zasakovacích průlehů se nachází v k. ú. Olešenka v k.ú. Ronov nad Sázavou, okrese Havlíčkův Brod, severně až severovýchodně od obce Olešenka.

  • Konstrukční a materiálové řešení

    Vodní nádrž má zemní průtočnou nehomogenní hráz. Tvar nádrže je volen nepravidelný, velikost vodní plochy při zásobní hladině činí 13 900 m2. Hloubka vody ve vodní nádrži je uvažována v rozmezí 1,0 m – 1,5 m – 3,0 m – 4,0 m. Hlubší část nádrže má rybniční charakter a přechází do nižší hloubky na výtopě. Hladina vody je udržována nastavením dluží v šachtě spodní výpusti na kótě zásobní hladiny Mz = 500,00 m n. m. Břehy nádrže jsou vysvahovány ve sklonu 1:3. Stavba je projektovou dokumentací členěna na následující stavební objekty a provozní soubory:

    • SO-01 Vodní nádrž
    • SO-02 Zemní nehomogenní hráz
    • SO-03 Spodní výpusť
    • SO-04 Bezpečnostní přeliv

    Polní cesta byla vybudovaná v délce 2198,82 m. Jedná se o jednopruhovou obousměrnou účelovou komunikaci s výhybnami kategorie P4,0/20. Vozovku tvoří jeden jízdní pruh o šířce 3,5m, v úseku s výhybnou šíře 5,5m. Krajnice jsou oboustranné, každá o šířce 0,25m. Volná šířka polní cesty je 4,0 m, navrhovaná rychlost 20 km.h-1, příčný sklon vozovky 2,5%, sklon nezpevněné krajnice 8%, sklon pláně 3%, odvodněna drenáží s příkopem, povrch asfaltový beton (ACO). V trase cesty je 19 výškových oblouků s poloměry oskulačních kružnic o hodnotách od 400 m do 8000m, sklony tečen jsou o hodnotách od 0,57 % do 9,61%. Stavba polní cesty je projektovou dokumentací členěna na dva stavební objekty:

    • SO 102 Polní cesta HC3 + IP 9 v k.ú. Olešenka
    • SO 103 Polní cesta HC3 + IP 9 v k.ú. Ronov nad Sázavou

    Čtyři zasakovacích průlehy jsou dimenzovány na kulminační průtok přívalového deště dle srážkoměrné stanice Přibyslav s dobou trvání 60 min a průměrnou dobou opakování N = 20 let, 24hodinový úhrn srážek 63,3 mm, CN 73. Případná přebytečná voda je svedena do příkopu polní cesty HC3 a dále do vodoteče, na všech upravených byl plochách založen trávník.

Proč by tato stavba měla, dle přihlašovatele, získat nejvyšší odborné ocenění

Výstavbou soustavy funkčně propojených záchytných průlehů, polní cesty a vodní nádrže se v krajině podařilo vytvořit prvky s protierozní funkcí které pomáhají zadržovat vodu v krajině a současně přispívají k ochraně životního prostředí a k prostupnosti krajiny zejména za účelem obhospodařování půdy, ale také i pro relaxaci a odpočinek.

Premium partner

  • Banner

Generální partner

  • Banner

Hlavní partner

  • Banner

Mediální partner

  • Banner
  • Banner

Vypisovatelé

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru