Domov Pomněnka, Nové Město na Moravě

Zobrazeno: 66x
4
HLASUJ Pošli SMS ve tvaru: STAVBA 4 (před číslem je mezera) na tel.číslo 736 301 599 
Cena SMS zprávy je dle tarifu vašeho operátora, zpětná SMS zpráva není účtována.
Z jednoho mobilního telefonu je možné hlasovat pouze 1x.
Hlasování probíhá od 12 hodin 19. května do půlnoci 25. května 2025
Službu technicky zajišťuje společnost Konzulta Brno a.s., e-mail: info@sms-operator.cz

Více o stavbě...

  • Urbanistické řešení

    Stavba Domova Pomněnka v Novém Městě na Moravě je, včetně jejího netradičního otisku do urbanistické struktury, navržena s respektem k jedinečnosti místa, s ohledem k významu její funkce a bezbariérovosti vůči okolí. Budova je syntézou třech hlavních motivů - kontextu místa ve spojení s městskou přírodou, uzavřenosti domova do soukromého atria a zároveň transparentností pro okolí. Podstatou částí místa je blízký park využívaný k příjemnějšímu a bezpečnějšímu průchodu pěších a cyklistů ze čtvrti Betlém do centra města, raději než po hlavní ulicí - obklopeni zelení a na dotyk s vodním tokem.

  • Architektonické řešení

    Stavba Domova Pomněnka je spojení sociální, duchovní a ekologicky navržené budovy s komplexní podporou nových technologií. Svou vnitřní formou se snaží stát ve středu duševního světa člověka, bydlícího i pracujícího v budově. Architektonicky vyjadřuje pokoru, bezpečí, skromnost a maximální funkčnost. Ač organická, je stavba svým uspořádáním jednoduchá a snadno čitelná. Světlo a otevřenost hrály důležitou roli v tvorbě prostorů Domova Pomněnka. Kapacita Domova byla stanovena pro 30 klientů trpících stařeckou demencí a Alzheimerovou nemocí. Budova je bezbariérová, a to nejen pro uživatele Domova, ale i pro běžné občany města. Město kolem dál plyne bez narušení díky půdorysnému tvaru domu a jeho umístění. Potřeba vlastního venkovního prostoru pro pobyt klientů na čerstvém vzduchu, dala vzniknout centrálnímu atriu - rajské zahradě. Hlavní vstup do budovy je zvýrazněn bílou rampou, která protíná organický půdorys domu. Nadzvednutá vlna střechy s matným prosklením kopility nad vstupní částí poodkrývá a osvětluje převýšený prostor kaple s kůrem.

  • Dispoziční řešení

    Jižní křídlo je oddělení s 11 pokoji sloužícím pro 15 klientů. Velkými okny je orientováno do veřejného parku. Pobytová chodba této části se spolu se dvěma čajovými kuchyňkami a čítárnami otevírá do atria Domova. Severní oddělení má také 11 pokojů s francouzskými okny. Klienti tak mohou z pokoje vyjít na vlastní krytou terasu. Čajové kuchyňky a zákoutí pro čtení jsou v severním křídle vyloženy do arkýřů. Chodby v obou křídlech jsou zvýrazněny pomocí barevných odskoků stěn koupelen s nadsvětlíky. Pokoje jsou jedno a dvoulůžkové se sdílenými koupelnami. Barevné akcenty a specifické výhledy každého místa napomáhají klientům s orientací po budově a rozpoznáním vlastního pokoje. Obě křídla se potkávají ve dvou bodech - ve vstupní hale a na opačné straně zaobleného tvaru pak ve společné jídelně s výhledem k říčce. Objekt Domova je na chodbách lemována podsvětlenými madly. Ve vstupní části domu je kromě kaple také kancelář sociálního pracovníka, speciální koupelna s vanou pro klienty s omezenou schopností pohybu a ordinace lékaře a zdravotní sestry. Částečně zapuštěný suterén domu je určen pro pracovníky Domova, a dále jako servisní a technické zázemí.

  • Konstrukční a materiálové řešení

    Založení stavby je vzhledem k navážkám a vrstvám rašeliny v podloží realizováno na pilotách,. Budova je zděná z cihelných bloků a s monolitickými stropy. Střecha je vegetační se smíšenými polo-intenzivními lučními a extenzivními rozchodníkovými úseky. Hlavním zdrojem vytápění a chlazení je tepelné čerpadlo, napojené na 14 vrtů se 100 metrovou hloubkou. V chladných obdobích zajistí systém vytápění a reverzní funkcí v horkých dnech chlazení, čímž se vrty rekuperují pro novou sezónu. Komplexní vzduchotechnika zásobuje čerstvým vzduchu regulované teploty, stejně tak lze vše větrat přirozeně. Senzory v místnostech systému MaR automatizují větrání, topení / chlazení a stínění žaluziemi v jižní časti budovy a prostředí v domově optimalizují včetně provozních nákladů. Důsledně jsou pro dům vybrány barvy a materiály - přírodní a přirozené jako beton a dřevo. Zemité barvy mezi šedou – pískovou – hnědou – starorůžovou či cihlově červenou jsou teplé a hřejivé. Z venku je použita vertikálně strukturovaná omítka s pískově žlutým okrem a tmavou hnědošedou barvou na vystupujících a ustupujících prvcích. Do dřevěných obkladů a nábytku byl přidán vypalovaný motiv louky a pomněnek. Dubová okna jsou na jižní straně domu a nad terasou odstíněna slunolamy se skleněnými stříškami včetně venkovní únikové rampy a okolo celého atria, kde uživatele chrání před deštěm i sluncem.

Proč by tato stavba měla, dle přihlašovatele, získat nejvyšší odborné ocenění

Spojení architektonické jedinečnosti Domova Pomněnka a její splynutí do okolí, citlivý přístup všech zúčastněných komplexního projektu ekologické stavby s obrovským sociálním přesahem je esencí toho nejlepšího v nás - vítězství v přehlídce staveb roku 2024 si jednoznačně zaslouží.

Premium partner

  • Banner

Generální partner

  • Banner

Hlavní partner

  • Banner

Mediální partner

  • Banner
  • Banner

Vypisovatelé

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru