Rekonstrukce Urnového háje v Humpolci

Zobrazeno: 2328x

Na stavbě se podíleli

PřihlašovatelMěsto Humpolec
MajitelMěsto Humpolec
Hlavní architektAkad. arch. Lubomír Hruška, Brno
Hlavní zhotovitelSTATUS stavební a.s., Humpolec

Více o stavbě…

Urbanistické řešení

Cílem zadání bylo architektonicko-urbanistické dořešení prostoru u smuteční obřadní síně v Humpolci. 

V době zadání se naplňovala kapacita urnových hrobů v prostoru před smuteční obřadní síní. Z toho důvodu byl Městem Humpolec vznesen požadavek na návrh řešení na využití daného prostoru pro ukládání uren. Návrh počítal s umístěním 118 urnových hrobů po obvodu čtvrtého chodníku. Tím se naplnila kapacita urnových hrobů v areálu. Pro další ukládání uren jsou navrženy další urnové hroby po obvodu areálu. Proto byly navrženy nové chodníky navazující na stávající síť chodníků. Jedná se o propojující chodníky vlevo a vpravo od smuteční obřadní síně a o chodník na jihovýchodní straně areálu spojující prostor rozptylové loučky s pylonem v jižním rohu areálu. V souběhu s tímto chodníkem bylo nutné zbudovat opěrnou zeď, která zajišťuje přilehlý svah.

Podél nových chodníků a stávajícího chodníku na severozápadní straně areálu byly navrženy nové urnové hroby v celkovém počtu 216. Celkový počet nových urnových hrobů je 334.

Architektonické řešení

Původní architektonické prvky jsou - fontána, lavice kolem fontány, řecké ohně, obřadní stoly, pylony, stávající chodníky a nově opěrná zeď kolem jihovýchodní strany areálu a původní sadové úpravy. 

Pylony bylo rozhodnuto ponechat ve stávajícím stavu. Ostatní architektonické prvky byly navrženy na úpravu, původně obloženy břidlicí a chodníky lité živičné.Projektantem byl alternativně navržen obklad architektonických prvků břidličný, nebo žulový. Architektonické řešení bylo investorem vybráno - celý areál zhotovit z šedavé žuly. Jednotlivé prvky byly řešeny následovně. Stávající chodníky byly provedeny z kostek ze štípané žuly, a to obroubení z dvojřádku kostka 8x 10 cm, chodník z drobné štípané kostky 4x6 cm.

Fontána a lavice kolem fontány po obvodě obloženy žulovou kostkou 8x10 cm, koruna fontány uzavřena řezanými režnými segmentovými deskami na lavicích ponechány dřevěné sedáky. Na řecké ohně byl použit obklad z režných řezaných žulových desek. Tento materiál byl rovněž použit na obklady obřadních stolů a nové opěrné zdi.

Nově bylo rovněž provedeno osvětlení s využitím svítidel v historizujícím stylu a nasvícení čelní stěny smuteční obřadní síně s plastikou anděla.Stávající sadové úpravy byly zcela odstraněny a byla provedena nová výsadba s ponecháním stávajících výsadeb okolo původních hrobových míst prvků stávajících.

Dispoziční řešení

Byla zachována původní soustředná kruhová dispozice s tím, že byly doplněny lineární chodníky, jednak podél nové opěrné zdi u jihovýchodní hranice pozemku a z tohoto kolmicí a tečnou kolem kruhového uspořádání navazující na vstupní prostor do smuteční obřadní síně a chodník v severozápadní části. Těmito úpravami bylo dosaženo větší půdorysné symetrizace.

Byla rovněž vybudována u chodníků navazující místa pro jednotlivé lavičky. A doplněny o odpadní koše na odkládání vyřazené drobné hrobové výzdoby, tak, aby byly v bezprostředním dosahu při odchodu návštěvníků.

Konstrukční a materiálové řešení

Konstrukční řešení podkladových vrstev u chodníků provedeno ze štěrkopískových vrstev s povrchem z žulových kostek dle standartních skladebných tlouštěk nosných konstrukcí chodníků a komunikací. Jádro opěrné zdi provedeno z železobetonu a následně zhotoven žulový obklad na nerezové konzolky ukryté v obkladu. Na ostatních architektonických prvcích byly provedeny žulové obklady dle popisu v architektonickém řešení. U fontány byl sanován i vnitřní povrch, aby nedocházelo k úniku vody a narušování stávající konstrukce. Obklad fontány a lavic kolem fontány z žulových kostek 8x10cm proveden pomocí speciálních mrazuvzdorných lepicích tmelů. U Řeckých ohňů byl obklad zhotoven z řezaných režných žulových desek na nerezové konzolky ukryté v obkladu. Byla upravena a obnovena koruna z měděného plechu, která slouží jako zákryt hořáku, tak aby srážková voda nezatékala do konstrukce. Obřadní stoly byly obloženy ve spodní části svislými režnými řezanými žulovými pásky a pod vrchní tabulí byly usazeny kruhové segmenty z téhož materiálu. Osvětlení provedeno kabelovou soustavou s osazením historizujících svítidel. Osvětlení čelní stěny smuteční obřadní síně provedeno diodovými reflektory, které jsou usazeny na sloupcích zakomponovaných do živého plotu. Nově byl proveden rozvod užitkové vody a byl zřízen v místě vstupu z urnového háje do hřbitova stojan na odběr zálivkové vody a byla obnovena podzemní strojovna fontány. Sadové úpravy byly zcela vyměněny.

Názor přihlašovatele: Proč by tato stavba měla získat nejvyšší odborné ocenění?

Úpravou stávajících chodníků s doplněním nových tras a úpravou architektonických prvků bylo dosaženo harmonizace celku díky použití stejnorodého materiálu šedavé žuly. Z hlediska pohledu na celý areál urnového háje jako na pietní místo, se zlepšila celkově jeho architektonická, estetická a uživatelská hodnota, zvláště si toto uvědomí veřejnost při návštěvě obdobných areálů v naší vlasti, které nedosahují patřičné architektonické, estetické a uživatelské úrovně. Rekonstrukce urnového háje jako celek může sloužit za vzor pro širokou veřejnost i pro veřejnost odbornou svým pojetím jako užitný a architektonický celek. Areál urnového háje byl upraven citlivě s ohledem na původní pojetí a spojil se v celek kompaktní a nerušící kontinuitu původní architektury. Výsledek je zvláště velmi kladně hodnocen uživatelskou veřejností jednak z hlediska architektonického, estetického i uživatelského.

Facebook-Logo-2048x2048

Generální partner

  • Banner

Hlavní partner

  • Banner

Premium partner

  • Banner
  • Banner

Mediální partner

  • Banner
  • Banner

Vypisovatelé

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru