Domov důchodců Proseč u Pošné – přístavba pavilonu

Zobrazeno: 2334x

Více o stavbě…

Urbanistické řešení

Urbanistické řešení návrhu areálu vychází z rozlohy, umístění a orientace řešených pozemků. Vzhled budovy přístavby je podřízen snaze o harmonii s těsným sousedstvím objektu zámku, který zůstává dominantou. Členění objektu zohledňuje provozní vazby, účel budovy a navazující zpevněné plochy pro potřeby napojení areálu na stávající dopravní a technickou infrastrukturu. Veškeré vstupy do objektu jsou orientovány k jihu, směrem do prostoru řešeného areálu na nově navržené zpevněné plochy, které navazují na stávající zpevněné areálové komunikace. Objekt s půdorysným obloukovým tvarem je zastřešen zatravněnou plochou střechou.

Architektonické řešení

Objekt přístavby pavilonu je jednopodlažní nepodsklepený objekt zapuštěný do mírně svažitého terénu. Objekt vystupuje nad úroveň terénů pouze jižní fasádou, zbytek objektu je zcela zapuštěn pod úroveň terénu. Veškeré vstupy do objektu jsou orientovány směrem do nově navržených zpevněných ploch klidové vycházkové a rehabilitační části areálu. Objekt s půdorysným obloukovým tvarem je zastřešen zelenou (zatravněnou) plochou střechou s volným přístupem z venkovního prostoru pomocí modelace terénu. Pod střešní konstrukcí je vytvořen ze snížených částí stropů (podhledů) mezi stropní prostor („instalační prostor"), který slouží k rozvodu jednotlivých inženýrských sítí zajišťující provoz celého objektu.

Půdorys objektu je ve tvaru částečného oblouku o rozměrech ~101,61m x ~94,305m. Světlá výška vnitřních prostor je 2,6 až 3,0 m.

Dispoziční řešení

Cílem realizované přístavby je vytvořit obyvatelům domova kvalitní prostředí pro život a umožňující nejrůznější činnosti od kulturních a zájmových po kontakt s přáteli a rodinou. Přístavba pavilonu je řešena dle podobných zařízení v Rakousku. Jsou zde vytvořena celkem tři oddělení. Každé je tvořeno 6 jedno a dvou lůžkovými pokoji kolem centrální pobytové společenské místnosti, sloužící k dlouhodobému pobytu obyvatel domu. V tomto prostoru obyvatelé jí, absolvují terapeutické hry, sledují televizi, setkávají se mezi sebou a je sem směřován hlavní program domu. Z každého oddělení je přístup do společné části, tzv. vzpomínkové trasy pro možnost procházky uvnitř pavilonu, kolem proskleného atria, kudy lze dojít do další, velké společenské místnosti, která slouží pro setkávání s externími návštěvami a pořádání akcí společenských či kulturních v rámci celého domu. Ostatní prostory přístavby slouží jako technické a pracovní zázemí pro obslužný personál.

Konstrukční a materiálové řešení

Budova přístavby je řešena jako jednopodlažní objekt. Nosnou konstrukci tvoří obvodové a vnitřní zděné stěny z vápenopískových bloků a železobetonová monolitická stropní konstrukce. Objekt je rozdělen na tři dilatační celky. Veškerý zemní tlak od přilehlého svahu přenáší samostatná železobetonová monolitická opěrná stěna. Založení je provedeno na základových pasech a patkách. V celé ploše objektu je provedena vyztužená betonová základová podkladní deska. Příčky jsou zděné. Střešní plášť je tvořen tepelnou izolací, PVC hydroizolací a vrstvou zeminy ve skladbě pro vegetační střechu. Odvodnění střechy je naspádováním k vyhřívaným střešním vtokům. Vnitřní povrchy a výplně otvorů jsou většinou ve standardním provedení. Podlahové krytiny jsou povlakové PVC, v prostorech vnitřní procházkové trasy je použit sametový vinyl s fotorealistickým vzhledem. Obvodový plášť je zateplená provětrávaná fasáda z kamenných pásků.

Názor přihlašovatele: Proč by tato stavba měla získat nejvyšší odborné ocenění?

Stavba je zdařilý příklad kvalitní moderní architektury, která se zcela podřizuje místu, do kterého ji bylo potřeba vsadit. Nenarušuje pohledy na památkově chráněný objekt zámku a neochudila okolí domova o přirozenou zeleň procházkové zahrady. Stavba je určena především pro klienty s Alzheimerovou nemocí a naznačuje, jakým směrem by se zřejmě zařízení pro seniory, ať již krajská nebo soukromá, měla v budoucnu ubírat. V rámci jednotlivých oddělení je kladen důraz na otevřený pobytový prostor v centru oddělení, na který pak navazují jednotlivé pokoje. Atmosféra domova tak navozuje pocit domácího prostředí. To vše pak umocňuje přítomnost parkové zeleně, která je přístupná klientům ze všech pokojů.

Facebook-Logo-2048x2048

Generální partner

  • Banner

Hlavní partner

  • Banner

Premium partner

  • Banner
  • Banner

Mediální partner

  • Banner
  • Banner

Vypisovatelé

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru