Centrum EDEN Bystřice nad Pernštejnem

Zobrazeno: 2195x

Více o stavbě…

Urbanistické řešení

Koncepce celého urbanistického řešení přebírá a vyzdvihuje historickou genezi celého území bývalého selského dvora Wilhelmshof. Celý statek byl historicky koncipován na jihozápadním okraji města, s výrazně klesajícím severovýchodním svahem k městu, silně se tak uplatňovala jeho stavební hmota severního průčelí při všech dálkových pohledech z údolí a z hran údolí města. Byl umístěn osově na terénní linii (dnes aleje vzrostlých stromů), kterou byl spojen s městem. Ten zůstává hlavním nositelem celého projektu. Do samotného panského dvora je dnes navržena expozice bydlení venkovského panstva, zemědělské muzeum a živá expozice řemesel.

Architektonické řešení

Areál tzv. Nového dvora, nacházející se jižně od města Bystřice nad Pernštejnem, představuje téměř zapomenutý a dosud historicky a památkově zcela nedoceněný objekt. Objekt někdejšího vrchnostenského dvora představuje zajímavý komplex, běžný v období od 18. století. Kompoziční uspořádání odpovídá době vzniku statku. Jednotlivé trakty lemují obdélníkový půdorys areálu a uprostřed vytváří hospodářský dvůr. V těžišti severního křídla je situován dvoupodlažní administrativní budova – zámeček. Zámeček představoval mnohdy základní součást těchto objektů a byl vyhrazen pro krátkodobý pobyt majitelům panství a správu dvora. Komplex budov je zastřešen sedlovými střechami s valbami se střešní pálenou krytinou v barvě cihlově červené. Severní fasáda zámečku doplňuje portikus (balkon na 4 kamenných sloupech). Záměrem investora a architekta bylo uvést objekt do stavu jeho největší „slávy", což odpovídá době konce 19. století. Nynější architektonický výraz a stavební řád objektu tedy primárně vycházel z provedených průzkumů a to včetně barevnosti fasád. Dalším výrazným prvkem je interiér zámečku, který byl uveden do původního vzhledu. Hlavně na úrovni 2NP, kde interiér byl doplněn dobově nejen výmalbami, ale také komplexně včetně mobiliáře a doplňků.

Dispoziční řešení

Komplex budov Nového dvora je uspořádán do ortogonálního tvaru uzavřeného písmene U s vnitřním dvorem. V těžišti severního průčelí je umístěn dominantní tzv. Zámeček – původní administrativní část. Ostatní trakty byly původně hospodářské. Areál je primárně jednopodlažní. Dvě podlaží jsou pouze v zámečku a dále jsou v komplexu 4 lokální sklepy. Ve vstupní části jižního průčelí je situována dvojitá brána – hlavní vstup do areálu. V jižních traktech se nachází vstupní prostory, zázemí pro veřejnost a to včetně infocentra a prodejny. Dále jsou zde umístěny první prostory expozice - expozice řemesel. Ostatní prostory v komplexu primárně slouží pro expozice. Ve východním křídle je umístěn minipivovar s výčepem. Dále je zde lékárna a přednáškový sál. Západní trakt je z větší části využit pro „expozici půdy". V severním hospodářském křídle je umístěn ukázkový provoz zpracování rostlinných a živočišných produktů vesnice. Také je zde administrativní zázemí celého provozu. Místnost pro ochutnávku již zasahuje do středního traktu severního křídla tzv. zámečku. Součástí tohoto traktu je ve střední části průchod ke „skanzenu" a místnost s expozicí život na vesnici. Prostory ve 2. podlaží jsou čistě výstavní. Je zde prezentován byt správce areálu včetně kanceláře. Také je zde vstupní hala a „parádní pokoj" pro krátkodobý pobit majitelů. K pokoji přiléhá kuchyňka.

Konstrukční a materiálové řešení

Konstrukční a materiálové řešení odpovídá době vzniku. Jedná se o jedno a dvou traktové budovy s nosným zdivem a zděnými pilíři. Zdivo je opřeno do základových pasů. Vodorovné nosné konstrukce tvoří klenebné pasy a klenby samotné. Strop 2. patra zámečku je vytvořen trámovou konstrukcí. Střechy jsou tvořeny krovy klasické dřevěné konstrukce a kryté pálenou taškou. Původní zdivo a klenby byly vyzděny pomocí pálených cihel a kamene. Stavební úpravy byly navrženy tak, aby tyto konstrukce opravily a uvedli do původního stavu a funkce. Lokálně jsou doplněny moderní konstrukce, které ty historické podporují a zároveň ochraňují, aby nedocházelo k degradaci.

Názor přihlašovatele: Proč by tato stavba měla získat nejvyšší odborné ocenění?

Novodobou podobu Panského dvora lze považovat za vzácnou a citlivou záchranu historického objektu z 18. století, který vlivem doby a režimů procházel různými fázemi neuctivých přeměn. Nová podoba a funkce dává Panskému dvoru nový rozměr - ukázku dobového bydlení šlechty, která kdysi na tomto místě skutečně takto žila. Tím je umocněno jedinečné genius loci tohoto místa.

Facebook-Logo-2048x2048

Generální partner

  • Banner

Hlavní partner

  • Banner

Premium partner

  • Banner
  • Banner

Mediální partner

  • Banner
  • Banner

Vypisovatelé

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru