Transformace Ústavu sociální péče mentálně postižených Těchobuz I. – RD Pelhřimov

Zobrazeno: 2164x

Více o stavbě…

Urbanistické řešení

Cílem projektu bylo vytvoření objektů rodinných domů plně funkčních pro trvalé bydlení osob s mentálním a kombinovaným postižením. Lokalita byla vybrána s ohledem na možnost úspěšné integrace těchto osob a jejich prožití plnohodnotného života v neústavním prostředí. Do budoucna je od tohoto projektu očekáváno rozvinutí standardních sousedských vztahů mezi osobami s postižením a běžnými občany a vytvoření sociálních vazeb mezi obyvateli.

Urbanistická koncepce byla podřízena tomuto účelu a snaze udržet ráz okolní zástavby. Došlo tedy k citlivému začlenění objektů pro poskytování komunitních sociálních služeb do prostředí zástavby hotových rodinných domů při respektování speciálních potřeb těchto nových obyvatel v lokalitě.

Architektonické řešení

Každý jednotlivý objekt byl navržen jako jednopodlažní nepodsklepený, půdorysného tvaru tří větších obdélníkových ploch se sedlovou střechou, které jsou vzájemně propojeny menší kubickou hmotou mezi nimi. Objekt je zastřešen sedlovými a plochými střechami se změnou výškové úrovně, dle tohoto hmotového členění jednoznačně funkčně členěn na individuální obytnou část (pokoje, obytný prostor) a část s místnostmi sociálního a technického zázemí. Barevnost objektu byla volena v uklidňujících odstínech šedé a bílé v kombinaci s barevnými akcenty na fasádě, vždy ve spojitosti s transparentní výplní okenních otvorů. Bezproblémově byl vyřešen i přístup osob s omezenou schopností pohybu do objektu. Před domem byl navržen chodník, vydlážděný betonovou dlažbou a 2x parkovací stání před objektem, jedno jako vyhrazené parkování pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace.

Dispoziční řešení

Dispoziční řešení objektů je stejné. V každém domě je 6 samostatných pokojů pro 6 obyvatel. Dále jsou zde dvě sociální zařízení, společné vždy pro 3 pokoje. Jedna společenská místnost s kuchyňskou linkou a klidovou částí sloužící všem obyvatelům domu. Z této místnosti lze přímo vycházet na zastřešenou terasu a dále do prostoru zahrady. Společná je i místnost pro praní a technická místnost. Protože obyvatelé domu potřebují k vykonávání každodenních činností různou míru asistence, je součástí domu i pracovna, která je určena pro asistenční personál a má své vlastní sociální zázemí.

Konstrukční a materiálové řešení

Domky jsou vystavěny klasickou zděnou technologií v systému keramických broušených tvárnic, spojovaných systémovým lepidlem na základových pasech z prostého betonu a podkladní betonové desce z vyztuženého betonu. Stropy a konstrukce střech jsou řešeny jako dřevěné vazníkové sbíjené nebo trámové, střecha plochá jako jednoplášťová lehká, se spádem 2,0% a krytinou foliového typu PVC, střechy sedlové jako větrané, se sklonem 30° a krytinou skládanou – betonová taška plochá. Obvodový plášť tvoří fasáda zateplená minerální vlnou s kolmým vláknem bez odvětrávané mezery. Komunikační plochy před domem (chodník, parkovací stání, vjezd) jsou vydlážděny betonovou dlažbou do podkladních vrstev. Vytápění rodinného domu je provedeno jako teplovodní, podlahové – zdroj plynový kondenzační kotel. Součástí objektu je řízené větrání s rekuperací.

Názor přihlašovatele: Proč by tato stavba měla získat nejvyšší odborné ocenění?

Stavba je významná především svým účelem. Vytvoření podmínek pro prožití života v důstojnějším prostředí než je ústavní zařízení. Cílem projektu je umožnit lidem s mentálním postižením se začlenit do běžné společnosti a to formou poskytování komunitního typu pobytové sociální služby v běžné městské bytové zástavbě a poskytnout jim bydlení rodinného typu se všemi povinnostmi péče o byt, dům a zahradu, které budou s určitou mírou asistence zvládat.

Facebook-Logo-2048x2048

Generální partner

  • Banner

Hlavní partner

  • Banner

Premium partner

  • Banner
  • Banner

Mediální partner

  • Banner
  • Banner

Vypisovatelé

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru