Rekonstrukce povrchů Náměstí Republiky Žďár nad Sázavou

Zobrazeno: 2736x

Více o stavbě…

Urbanistické řešení

Náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou je nejdůležitějším městským centrálním prostorem. Řešený prostor je vymezen stávající zástavbou a na severovýchodním okraji státní silnicí I. třídy, která náměstím prochází. Základním principem návrhu bylo vytvoření jasně urbanizované plochy s přehledně organizovanou dopravou a pohybem pěších. Prostor náměstí je rozdělen na dvě části. Severní část náměstí byla navržena jako klidová, určená především pro pěší, jižní část pak zajišťuje hlavně funkci parkování. Podél parteru domů na jihovýchodním okraji náměstí je vytvořena plocha pro pěší dostatečně dimenzovaná pro případné komerční aktivity. Cílem navrženého řešení bylo kvalitní doplnění centrálního náměstí o vše, co vytváří pobytovou pohodu – kvalitní parter a s ním související nabídku obchodů, kavárenských zahrádek, městského mobiliáře, zeleně, vodních prvků, dlažeb, ale i bohatý společenský život, bezpečnost, přehlednost a udržovatelnost. 

Architektonické řešení

V návrhu byl kladen důraz na kompaktnost řešení - to znamená, že centrální plocha náměstí má jasný nekomplikovaný tvar vycházející z klasických městotvorných kompozic a měřítek. Tato plocha je pravidelně traktována skladbou dlažby ze štípané žulové kostky a příčnými pruhy z řezané žulové deskové dlažby. Takto vytvořený řád a rytmus pak uvozuje veškeré další kompoziční záměry. Z této kompozice vychází rozmístění světel, laviček a zeleně. Hlavní plocha náměstí zachovává výškové dělení na dvě úrovně spojené vyrovnávacími liniovými žulovými stupni. Ty se v jižní části postupně vytrácejí a umožňují bezbariérové propojení obou ploch. V horní úrovni mezi budovou staré radnice a barokním morovým sloupem je vytvořena klidová zóna. Barokní morový sloup z roku 1706 od Jakuba Steinhubla je důležitým prvkem paměti místa. Proto jsme v jeho ose umístili časovou osu města - linii řezané deskové žulové dlažby pravidelně traktované bronzovými deskami zapuštěnými do dlažby obsahující základní časové mezníky ve vývoji města.

Dispoziční řešení

Spodní část náměstí je koncipovaná tak, aby umožňovala pořádání nejrůznějších společenských akcí a setkání. Plocha je vydlážděna ze štípané žulové kostky drobné skládané jako kroužková dlažba. V příčném směru je členěna pomocí pruhů z řezané deskové žuly okrového odstínu. K pobytovým účelům slouží zejména prostor kolem kašny, kruhová lavice kolem stávající lípy a lavičky podél záhonu s okrasnou zelení. Nová kašna, byla umístěna přibližně v prostoru, kde se nacházel původní nevyhovující vodní prvek. Kašna má formu výtvarně pojednané kamenné mísy. Chodníky po obvodu náměstí, ve vazbě komerčně využitý parter, jsou navrženy z řezané žulové dlažby ve třech různých odstínech a třech různých rozměrech. Pojížděné komunikace a parkovací stání jsou navrženy ze štípaných žulových kostek drobných světle šedého odstínu skládaných jako kroužková dlažba. Obrubníky a vyrovnávací stupně jsou ze světle šedé tryskané žuly. Vyrovnávací stupně v centrální ploše náměstí jsou ze šedé tryskané žuly (v lavicích jsou zabudována svítidla). Veškeré plochy náměstí jsou řešeny jako bezbariérové.

Konstrukční a materiálové řešení

  • S ohledem na historický význam tohoto prostoru byla dlažba všech ploch řešeného území navržena z přírodních materiálů. Jedná se především o použití stávající štípané žulové dlažby, doplněné o žulovou dlažbu novou vybíranou přednostně z místních lomů. Materiály náměstí jsou zvoleny klasicky, ať už jsou to lavičky, patníky se znakem města, stojany na kola, litinové mříže ke stromům nebo odpadkové koše. Veškeré poklopy a odvodňovací vpusti jsou litinové.
  • Osvětlení náměstí řeší po vnějším obvodu umístěná sloupová osvětlovací tělesa typu Thorn Avenue Deco. Vyrovnávací stupně v centrální ploše náměstí jsou osazeny zabudovanými svítidly. Nasvíceny jsou i důležité prvky náměstí. Jde především o kašnu, morový sloup a stará radnice.
  • Navrhovaná koncepce řešení zeleně zachovala výsadby stříhaných lip v severozápadní a jihozápadní části náměstí a vhodně je doplnila novými výsadbami. Nově dosazované stromy jsou zapěstovány hlavovým řezem.V jihovýchodní a severovýchodní části území, podél hlavní silnice, je navrženo stromořadí volně rostoucích lip. Pod lípami bude vysazen stříhaný živý plot, který odcloní prostor náměstí a parkoviště od rušné komunikace.

Názor přihlašovatele: Proč by tato stavba měla získat nejvyšší odborné ocenění?

Rekonstrukce centrálního náměstí je podstatným zásahem do života každého města a tato realizace je vydařeným krokem na komplikované cestě udržet tomuto prostoru jeho primární úlohu – komunitní život obyvatel.

Facebook-Logo-2048x2048

Generální partner

  • Banner

Hlavní partner

  • Banner

Premium partner

  • Banner
  • Banner

Mediální partner

  • Banner
  • Banner

Vypisovatelé

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru