Penzion a restaurace Just Jimramov

Zobrazeno: 507x

Na stavbě se podíleli

PřihlašovatelJust Jimramov s.r.o.
MajitelJust Jimramov s.r.o.
Hlavní architektMarek Štukhejl, Dům architektury s.r.o., Krásné
Hlavní projektantAlena Sobotková, ELEKTROS - S s. r. o., Hrbov
Hlavní zhotovitelsvépomocně

Více o stavbě...

 • Urbanistické řešení

  Pozdně pozdně klasicistní budova je součástí urbanistické zástavby jádra městečka. Průčelí členěné postranními lizénami a lizénovými rámy v přízemí je symetricky prolomeno segmentovým vjezdem a vstupem. V souboru staveb je hmotově provázaná bývalá maštala, průjezdná stodola a dvůr. V zadní části pozemku je solitérně stojící stodola co liniově uzavírá pozemek. Parcelace zástavby městské památkové zóny je skvělým dokladem stavební historie. Nynější rekonstrukce hájila toto hmotové a prostorové určení s tím, že se zcela mění její náplň. Dřívější využití bylo jako zemědělská usedlost, nyní je zde penzion s restaurací.

 • Architektonické řešení

  Cílem bylo propojení moderní architektury a inovací s památkově chráněným domem co prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Hájíme konstrukce, materiály, exteriérové vyznění domu. Inovace mají přinést novou užitnou a designovou hodnotu. V objektu jsou zapracovány ateliérová okna co nejsou zvenčí vidět, hasící přístroje co vypadají jako interiérový obraz, či 3D tisk betonu k posezení na nádvoří. Zajímavým prvkem je falešný komín k osvětlení ramene schodiště, vertikální ozeleněná stěna v restauraci nebo hospodaření s dešťovou vodou. Splachujeme 13x wc a s udržitelností pracujeme i v provozu ubytování a restaurace. Důležitými novými materiály se stali beton a sklo a ve více variacích.

 • Dispoziční řešení

  Dispozice vychází z možností nosných a dělících konstrukcí. V 1NP je tradiční průjezd z náměstí do dvora a hlavní pobytový prostor tvořící 4 místnosti. Centrální schodiště navazuje na hlavní komunikační prostor a tím definuje rozdělení na dalších 5 apartmánů. V 2NP dva apartmány se zádveřím a koupelnou. V tomto podlaží máme společnou jídelnu s kuchyní. V 3NP se odehrála soudobá vestavba na půdě a skýtá 3 apartmány. Veškeré ubytování je v různých velikostech a kapacit lůžek. Wellness pracuje s jednotným prostorem s vestavbou oddělené technologie a wc. Restaurace má jeden sál, bar a kuchyni se zázemím pro zaměstnance. Prkenný přístavek ze zadní části tvoří oddělené wc muži, ženy. Dispozice vnitřního dvora umožňuje společenské využití, zadní zahrada je určena pro parkování návštěvníků. Samostatná stodola v zadní části pozemku je prostor technický a skladovací.

 • Konstrukční a materiálové řešení

  Materiály a konstrukce statku byly maximálně ponechány a využity k nové náplni. Obytná budova je cihelná s klenbovými stropy v 1NP. Podlahové krytiny jsou v kombinaci dřevo, beton a maloformátová dlažba. Interiérové dveře prošli repasí. Omítky vápenné, okna nová špaletová. V 2NP pokračuje stavba v cihelných stěnách, zastropení je však trámové s prkenným podhledem a omítkou na rákos. Podlahy půdovka, maloformátová dlažba a původní prkenné. V 3NP je přiznána konstrukce krovu s prkenným záklopem a příčky byli zhotoveny ze slaměných panelů. Podlahovou krytinou je vinyl. Prosvětlení podkrovních apartmánů bylo provedeno systémem nebesys. Dnešní wellness zachovává původní kamenné zdivo, doplněn byl povalový strop a čedičová dlažba. Restaurace je nově postavena na místě bývalé a konstrukčně je sloupová, otevřená do krovu. Nádvoří je zcela vydlážděno žulovou kostkou a polním kamenem.

Proč by tato stavba měla, dle přihlašovatele, získat nejvyšší odborné ocenění

Je vhodným dokladem k inspiraci a motivaci veřejnosti s důrazem na kvalitní architekturu

Ocenění

titul Stavba roku Kraje Vysočina 2023

za inspirativní konverzi památkově chráněného městského domu s využitím původních i moderních materiálů ve vzájemném souladu. 

Generální partner

 • Banner

Hlavní partner

 • Banner

Premium partner

 • Banner
 • Banner

Mediální partner

 • Banner
 • Banner

Vypisovatelé

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru