Multifunkční objekt Bohuslavice

Zobrazeno: 1396x

Na stavbě se podíleli

PřihlašovatelSTARKON a.s., Bohuslavice
MajitelHospodářský dvůr Bohuslavice s.r.o.
Hlavní architektJiří Kovář, Václav Půža
Hlavní projektantIng. Jiří Veselý, Ateliér Veselý s.r.o., Bohuslavice
Hlavní zhotovitelSTARKON a.s., Bohuslavice

Více o stavbě...

 • Urbanistické řešení

  Víceúčelová stavba je umístěna v areálu Hospodářského dvora v Bohuslavicích na Vysočině a svým charakterem doplňuje stávající areál. Dvůr s vlastní atmosférou je určený nejen pro odpočinkovou, ale i aktivní dovolenou pro rodiny. Je zde mini ZOO i dětské hřiště pro nejmenší a pro všechny možnost jízdy na koni či další aktivity. V areálu je stylová restaurace, hotel, pěstitelská pálenice a další stavby určené pro firemní i společenské akce, jako jsou svatby, oslavy, firemní školení apod. Tento multifunkční objekt významně doplňuje a rozšiřuje možnosti areálu o pořádání větších kulturních, společenských a firemních akcí. Víceúčelová budova Áčko je unikátní nejen multifunkčností či velkou kapacitou, ale především vzhledem, vnitřní stylovou atmosférou a interiérovým i technickým řešením. Stavba se stala dominantou areálu i celého okolí.

 • Architektonické řešení

  Objekt půdorysně tvoří dva vzájemně propojené obdélníky. Obě části jsou přízemní, nepodsklepené a jsou zastřešené sedlovými střechami s pálenou krytinou (bobrovkou). Menší původní hospodářský objekt, který byl zrekonstruován a slouží jako zázemí objektu, má jednoduchý obdélníkový tvar s většími otvory na JZ straně. Původní stěny jsou obloženy dřevěnými odřezky fošen (krajinami). Druhá rozměrově větší obdélníková část objektu je provedena jako přístavba k původní hospodářské stavbě. V této navazující části budovy je vlastní multifunkční sál v atypickém prostoru, který je tvořen dřevěným krovem z nehraněného řeziva, a to z broušených stromů větších průměrů spojených do tvaru písmene „A“. Tato konstrukce je osazena na nízkých nadezdívkách, takže vnitřní prostor je tvořen v průřezu téměř trojúhelníkovým tvarem. Tento masivní krov je pohledový a je zaklopený dřevěnými hoblovanými fošnami. Oba štíty jednoduché sedlové střechy jsou prosklené a při JZ štítu je instalované podium. Do střechy jsou vsazeny čtyři sedlové vikýře.

 • Dispoziční řešení

  Vstup do objektu je řešen z SV strany ze zpevněných ploch, které navazují na venkovní přístřešek postavený pro potřeby Áčka. Vstup do hlavního prostoru objektu (multifunkčního sálu) je řešen přes dvoukřídlá vrata v proskleném SV štítu. Víceúčelový sál slouží pro svatby, oslavy či jiné kulturní akce a dále je využit jako konferenční (školící) sál a pro pořádání vzdělávacích seminářů firem. Tento otevřený prostor je nasvětlen z prosklených štítových stěn a prosklenými bočními vstupy ve vikýřích. Víceúčelový sál je řešen bez vnitřního členění a při jeho JZ štítu je instalované pódium. Na tento sál přímo navazuje boční část objektu, což je původní rekonstruovaný objekt, ve kterém je jídelní salonek s prostorným barem. V prodloužení baru je zřízeno zázemí obsluhy baru a jídelního salónku. Tato přípravna, která navazuje na salónek, slouží pro přípravu pokrmů převezených z blízké restaurace pomocí termoportů. Druhý vstup do objektu a do jídelního salonku je veden přes vstupní chodbu, která současně slouží i jako šatna. Z chodby jsou přímo přístupné další místnosti zázemí objektu, a to úklidová komora a hygienické zázemí, které je oddělené zvlášť pro muže a ženy. U hygienického zázemí pro muže je zřízeno společné bezbariérové WC.

 • Konstrukční a materiálové řešení

  Hlavní hmota Áčka je provedena jako přístavba k původní hospodářské stavbě. Atypický prostor je tvořen dřevěným krovem z nehraněného řeziva, a to z broušených stromů větších průměrů spojených do tvaru písmene „A“. Tato konstrukce je osazena na nízkých nadezdívkách. Tento masivní krov je pohledový a je zaklopený dřevěnými hoblovanými fošnami s nadkrokevním zateplením, jedná se tedy o dřevostavbu. Stavba je zhotovena výhradně ze smrkové kulatiny. Oba štíty jednoduché sedlové střechy jsou prosklené. Do střechy jsou vsazeny čtyři sedlové vikýře. Obě části objektu jsou zastřešené sedlovými střechami s pálenou krytinou (bobrovkou). Menší původní hospodářský objekt, který byl zrekonstruován a slouží jako zázemí objektu, je zděný a je zastřešený sbíjenými příhradovými vazníky. Původní stěny jsou zatepleny a obloženy dřevěnými odřezky fošen (krajinami).

Proč by tato stavba měla, dle přihlašovatele, získat nejvyšší odborné ocenění

Stavba je atypická, ojedinělá v ČR a byla postavena z kůrovcového, odpadního, palivového dřeva.

Ocenění

titul Stavba roku Kraje Vysočina 2023

za monumentální přesto jednoduchou dřevěnou konstrukci z mohutných kmenů, které napomohly vytvořit efekt chrámového prostoru. 

titul Cena veřejnosti Stavba roku Kraje Vysočina 2023

(vítěz sms hlasování) 

Cena ČKAIT

Generální partner

 • Banner

Hlavní partner

 • Banner

Premium partner

 • Banner
 • Banner

Mediální partner

 • Banner
 • Banner

Vypisovatelé

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner

Spolek stavba VysočinySpolek stavba Vysočiny

Martin Pertl
předseda 

e-mail: info@stavbavysociny.cz
tel.: 737 555 677

Stavba Vysočiny zastřešuje soutěže:

Nahoru