Teniscentrum Jihlava
Na stavbě se podíleli
Přihlašovatel | PSJ, a.s., Jihlava |
---|---|
Hlavní investor | TENISCENTRUM JIHLAVA, a.s. |
Hlavní architekt | Ing. arch. Petr Holub, ARTPROJEKT JIHLAVA, spol. s r.o., Jihlava |
Hlavní zhotovitel | PSJ, a.s., Jihlava |
Více o stavbě…
Urbanistické řešení
Svým umístěním je stavba přirozeným centrem celého areálu Teniscentra. Nový objekt přímo navazuje na stávající tenisovou halu z jihovýchodu a nahrazuje staré zázemí areálu, které bylo zbouráno. Ze severovýchodu je objekt navázán na stávající squashovou halu. Komunikačně je stavba napojena tak, aby propojila všechna sportoviště v areálu.
Architektonické řešení
Stavba je navržena jako jednopodlažní se zvýšenou úrovní podlahy 1.NP a v centrální části s nástavbou schodišťového tubusu pro případnou dostavbu 2.NP. Halová část pro badminton je výškově, materiálové i barevně oddělená od zbývajících částí objektu. Prostorově tvoří stavba tvar písmena „L" a obepíná tak stávající tenisovou halu. Centrální nárožní část je zvýrazněna svým kruhovým vystupujícím tvarem, který je podtržen průchozím ochozem s výraznými prosklenými plochami.
Dispoziční řešení
Hlavní vstup do 1. nadzemního podlaží je situován z jihovýchodu, z důvodu nutnosti zvýšení ±0,000(473,05 m n.m.) o cca 1,15m nad úroveň terénu je kruhová část budovy obepnuta terasou, která má výšku -0,020(473,03 m n.m.). Přístup na terasu je možný pomocí schodiště i bezbariérové rampy umístěných před hlavním vstupem. Další schody na terasu jsou na opačné straně terasy a umožňují venkovní vstup do klubové části. Z prostoru vstupní haly je přístupné hlavní schodiště a výtahová šachta (v této fázi výstavby nebude osazen vlastní výtah) propojující jednotlivá podlaží. Na vstupní halu navazuje hygienické zázemí, které je děleno na WC-ženy a WC-muži. WC-ženy obsahuje předsíň WC, WC, WC pro invalidy. WC-muži obsahuje předsíň WC, WC, WC pro invalidy a pisoárové stání. Dále jsou v této části přístupné přes chodbu šatny pro muže a pro ženy. Obsahují šatnu, sprchy, a WC. V rámci šaten pro ženy je z chodby přístupný úklid. Dále je ze vstupní haly přístupná klubová část, která se skládá z vlastního klubového prostoru a prostoru s barem bez obsluhy, dále zázemím, které tvoří příruční sklad a prostor malé přípravny určené pro úpravu jednorázově dovezeného občerstvení. Klubové prostory nebudou poskytovat stravovací služby ve smyslu provozování živnosti. Dále je z klubové části přístupné místnost pro TZB. Z prostoru vstupní haly je dále přístupná chodba pro zázemí Teniscentra. V tomto zázemí jsou navrženy čtyři samostatné kanceláře, šatna pro zaměstnance Teniscentra a čajová kuchyňka. Jedna z kanceláří má přístup do malého skladu. Ze vstupní haly je také přístupná stávající tenisová hala pomocí schodiště a chodba, ze které je umožněn přístup do multifunkční haly a také do stávající tenisové haly. Z této chodby je přístupná část za multifunkční halou, kde se nachází sklad. Dále také přístup do stávající squashové a přetlakové haly. Také se v této části nachází venkovní hygienické zázemí přístupné ze severovýchodu pomocí rampy pro tělesně postižené a schodiště. Obsahuje venkovní sklad, Předsíň a 2 WC pro invalidy.
Konstrukční a materiálové řešení
Stavba je řešena jako kombinace několika konstrukčních a materiálových systémů. Části šaten a skladů s venkovními WC jsou provedeny jako zděné se systémovými keramickými stropy. Badmintonová hala je provedena jako prefa skelet s opláštěním ze sendvičových ocelových panelů a zastřešení je tvořeno trapézovými plechy, na kterých je provedena skladba střechy. Centrální nárožní část je provedena jako monolitický skelet. Dělící příčky a podhledy jsou provedeny ze sádrokartonu. Celý objekt je s ohledem na složité základové poměry založen na pilotách a mikropilotách v kombinaci se základovými prahy. Zděné a monolitické části jsou povrchově řešeny kontaktním zateplením. Střechy jsou ploché, mechanicky kotvené se spádovými klíny.
Názor přihlašovatele: Proč by tato stavba měla získat nejvyšší odborné ocenění?
Jihlavský tenisový areál v Mlýnské ulici prošel nejrozsáhlejší stavební úpravou od založení akciové společnosti TENISCENTRUM JIHLAVA v roce 1997. Náklady na výstavbu moderní provozní budovy s víceúčelovou sportovní halou přesáhly 40 milionů korun. Původní nevyhovující objekt byl kompletně odstraněn a na jeho místě vyrostla nová provozní budova, která provozně i architektonicky zdařile navazuje na stávající zázemí a tenisovou a squashovou halu. Zároveň se výrazným způsobem zvedla atraktivita komplexu pro sportovce i veřejnost. V neposlední řadě se díky této investici zlepšila i ekonomická výtěžnost areálu. Součástí novostavby je víceúčelová hala o rozměrech 30 x 18 metrů, která primárně slouží pro badminton, ale také pro volejbal, nohejbal a malou kopanou. Objekt nabízí též reprezentativní společenské prostory, dětský koutek, recepci, kanceláře, šatny, sklady a sociální zázemí.